W MIEŚCIE

Planty:  bezdomni, brud, kopulacje w krzakach i... fascynujące piękno

opublikowano: 23 STYCZNIA 2019, 20:05autor: Marta Szostkiewicz
Planty:  bezdomni, brud, kopulacje w krzakach i... fascynujące piękno

Czym są Planty dla Krakowa? Łatwo odpowiedzieć: Planty to jeden z najważniejszych symboli miasta, w którym jest ich tyle, że trudno je wszystkie wyliczyć. Czy można sobie wyobrazić współczesny Kraków bez Plant? Odpowiedź jest równie prosta: nie! Z Andrzejem Nowakowskim autorem wydanego przez Universitas  albumu "Krakowskie Planty" rozmawia Marta Szostkiewicz.

Każdy Krakus ma swój ukochany fragment Plant. Pana to… 

Trudno wybrać z ośmiu ogrodów Plant. Każdy ogród to coś innego, inne drzewa, inna atmosfera. Moje Planty to ten fragment blisko ,,gołębnika’’, czyli Instytutu Polonistyki UJ przy Gołębiej i przed Collegium Novum, w kierunku Wawelu. Tam przeżyłem najpiękniejsze lata życia. Kiedy przejechałem z Mielca do Krakowa na studia, zachłysnąłem się tą przestrzenią. Była dla mnie wyjątkowa.  

Nazwa pochodzi od splantowania czyli wyrównania gruzowiska po zburzeniu starych murów obronnych Krakowa. Przez wiele lat krakowianie używali nazwy Plantacje. Na Plantach stoi 14 pomników i dwie kapliczki.

Ulubione drzewa?

Aleja dębów wzdłuż ul. Westerplatte, platan przy Filharmonii. Sosny czarne, bidulki, mają tu trudne warunki, ale parę egzemplarzy przetrwało w okolicy Poczty. Bardzo lubię drzewka zasadzone na dziko. Partyzantka sadzących drzewa na Plantach działa. Sam sadziłem, ale się nie przyznam, gdzie. Bardzo ładna sosna, jak przechodzę, to zawsze się z nią witam, jak z dzieckiem. 


Fotografuje Pan Planty o każdej porze roku. Kiedy wyglądają najkorzystniej? 

Kiedyś najbardziej podobały mi się Planty zasnute mgiełkami, w klimatach młodopolskich, takie z Wyspiańskiego. Inna sprawa, że to w Krakowie oznacza najwyższy poziom smogu. Potem te jesienne drzewa we wszystkich kolorach. Spadające liście… Teraz odkrywam Planty letnio – wiosenne,  ale nie tyle z lotu ptaka, co z lotu drona. Bo specjalnie w tym celu zdobyłem uprawnienia do pilotowania statków powietrznych bezzałogowych.

 

 Planty to  20 ha powierzchni  4 km obwodu

Planty żyją 24 godziny, kiedy jest najlepsze światło dla fotografa? 

Zdecydowanie nad ranem. 

Gdy wraca się  z imprezy? 

Trochę inaczej Planty wyglądały nad ranem w latach 70-tych czy 80-tych, a inaczej teraz, kiedy z krzaków wychodzą nie do końca trzeźwi angielscy turyści. Planty o poranku mają specjalna atmosferę. Pierwsi przechodnie wchodzą w budzące się miasto. Jedni do pracy, inni na dworzec. Budzą się pary, które spędziły tu noc na robieniu miłości. Mam bardzo dużo zdjęć. Trudno uwierzyć, ale Planty w lecie to jedna wielka noclegownia, szczególnie w okolicach dworca. Tam można zobaczyć sceny, które raczej nie nadają się do przewodnika po Krakowie. Koło siódmej, ósmej rano pojawiają się psy i ich właściciele. Planty to też wielka ubikacja dla psów.  

Właściciele sprzątają? 

Jest trochę lepiej, ale nie wszyscy. Potem zaczyna się mycie Plant. Sprzątanie również ptasich odchodów, bo ptactwo, szczególnie pod Filharmonią, niszczy Planty. Tu trwa okrutna walka między sprzątającymi a śpiącymi na ławkach bezdomnymi. 

 Bezdomni, odchody psów i ptaków, kopulacje w krzakach, czym tu się fascynować?!

Czyli pyta pani, na czym polega moja fascynacja Plantami. Na tym, że one są, a jednocześnie na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. To nie są zabytki architektoniczne do podziwiania. Planty wydają się odwiecznym elementem struktury Krakowa, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że one zakreślają horyzont myślenia o Krakowie jako o mieście mitycznym. Wszystko, co jest związane z  Plantami, jest pytaniem o granice. Gdzie jest wnętrze miasta, a gdzie zaczynają się peryferia? To, co na zewnątrz Plant, to też niby Kraków ale już jakoś trochę inaczej. My sobie nie zdajemy sprawy, że cokolwiek robimy na Plantach, nie kończy się tylko na nas, ale ma też konsekwencje dla następnych pokoleń. To, co dziedziczymy dzisiaj, to jest pokłosie wielkich zaniedbań po drugiej wojnie światowej. Planty były zaniedbane, nie było wizji na przyszłość.

A teraz jest wizja?

No, nie ma. To jest wielki problem.  

Myśli pan, że w konserwatywnym Krakowie taka wizja jest w ogóle możliwa? 

To prawda, że w Krakowie, jak ktoś coś chce zdziałać, to wybucha awantura. Ale trzeba próbować. Zadawać pytania, jakie Planty mają być za 20-30lat. 

Takie same! Tak chyba odpowie konserwatywny krakus. 

Tylko że Planty się cały czas zmieniają! Jednym z najpiękniejszych drzew jest na nich buk czerwono-listny koło Wawelu. Od kilku lat zżera go grzyb i to drzewo za dwa, trzy lata zginie. Platan przy Filharmonii też nie będzie żył wiecznie. Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest wizja Plant za 100 lat. Oczywiście, mógłbym powiedzieć, co mnie to obchodzi, ale tak nie umiem.  

Galeria: Planty według Andrzeja Nowakowskiego (id: 141)

W 2018 roku na Plantach posadzono ok 3106 metrów kwadratowych krzewów i roślin. W tym 38 hortensji, 1330 śnieguliczki białej i 20844 szt. bluszczu pospolitego i jeden cis pospolity.  

W ostatnie wakacje Plantami szedł nieprzerwany pochód turystów. Miałam poczucie, że to już nie jest moje miejsce. 

Ale niewiele możemy z tym zrobić. Polecam drugą stronę, tę od ul. Westerplatte. Tam Planty maja inny rytm. Ludzi jest mniej, chodzi się wolniej, spokojniej. Kiedy robiłem tam zdjęcia, inaczej nastawiałem migawkę. 

Można  też przysiąść na ławce… 

Jest ich ponad osiemset! I dla fotografa te ławki są najważniejsze. Samotność człowieka na ławce na Plantach to jest coś szczególnie przejmującego. Jak postacie z obrazów Malczewskiego, spoglądają przed siebie z melancholijną pustką w oczach. Nie wiem, na czym to polega, ale nigdy czegoś takiego nie widziałem w żadnym innym parku. Szczególnie o poranku: siedzi samotna kobieta, nie płacze, tyko patrzy. Albo siostra zakonna. Kloszardzi.  To jest ten rodzaj tajemnicy, który mnie na Planty przyciąga. Zawsze chciałem sfotografować to wyobcowanie, samotność, nostalgię na skraju miasta, a tak naprawdę na obrzeżu egzystencji.   

  

Szanowny Użytkowniku,

Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.
Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się na poniższe.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:

§1. Postanowienia Ogólne

 1. Administratorem danych jest Inpress Sp. z o.o. Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach.
 2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
  Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”,  „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
 3. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL).
 4. Dane osobowe podawane w formularzu na stronie https://lifeinkrakow.pl/dodaj-wydarzenie są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

§2. Administrator Danych

 1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
 2. Dane osobowe przetwarzane są:
  1. zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  2. zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  3. w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  4. w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą:
   1. w zakresie i celu zgodnym z wyrażoną przez Ciebie zgodą jeżeli skorzystałeś z formularza na stronie https://lifeinkrakow.pl/dodaj-wydarzenie.
 3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: biuro@inpress.net.pl.
 4. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
 5. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
 6. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
 7. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa.
 8. Wdrożyliśmy pseudonimizację, szyfrowanie danych oraz mamy wprowadzoną kontrolę dostępu dzięki czemu minimalizujemy skutki ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa danych.
 9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.

§3. Pliki cookies

 1. Witryna lifeinkrakow.pl używa cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn.
  Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego.
 2. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie.
  Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy w celu optymalizacji działań.
 3. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  5. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 4. Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie
  http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies

Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.

Pełna informacja