Drugi dzień z rzędu smog dusi Kraków, ale w czwartek nie ma już bezpłatnej komunikacji. Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
W czwartek o poranku średnia stężeń pyłów PM10 (z godzin 1-7) dla całego miasta wynosiła 107 mikrogramów na metr sześcienny. To oznacza, że ponaddwukrotnie przekraczała dopuszczalną normę. Najgorsze wyniki pokazała stacja zlokalizowana na Alejach Trzech Wieszczów - 137 mg/m sześc. oraz w Nowej Hucie - 127 mg/m sześc.
Prognozy dotyczące szans na wywianie zanieczyszczeń nie są optymistyczne. Wiatr będzie bardzo słaby, a opady, które ograniczają ponowne unoszenie się pyłów, skąpe.
Reklama
Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć szczególne środki ostrożności.
Należy unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na zewnątrz oraz czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Reklama
Kiedy wprowadzana jest bezpłatna komunikacja?
Darmowa komunikacja miejska jest wprtowadzana na podstawie na codziennej prognozy jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00).
Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć: 100 µg/m3 na powierzchni miasta powyżej 50 proc.
oraz 150 µg/m3 na powierzchni miasta powyżej 50 proc.