"Nie możemy się zgodzić na wszystkie te kłamliwe akty, które chciałyby uczynić Jana Pawła II jednym z odpowiedzialnych za zło, jakie toczyło i toczy Kościół ostatnich czasów" – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Po Mszy św. włądze wojewódzkie wręczyły Nagrodę Veritatis Splendor o wartości 450 tysięcy złotych.
Reklama
Metropolita podkreślił, że Karol Wojtyła był szczególnie wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, zwłaszcza na krzywdę dziecka. Przypomniał obraz gdy Jan Paweł II otoczył swym płaszczem dziecko, a całe zdarzenie należy, w sensie symbolicznym, wziąć głęboko do serca.
"On swoim ojcowskim płaszczem chciał w sposób szczególny bronić każde dziecko, zwłaszcza to, które mogło by być skrzywdzone, zwłaszcza to, które mogłoby być dotknięte w swojej niewinności, czystości przez niektórych, bardzo złych, z punktu widzenia moralnego, ludzi Kościoła. Mając w sobie taki obraz człowieczeństwa Ojca Świętego Jana Pawła II wychowywanego od samego początku w szkole maryjnej, nie możemy się zgodzić na wszystkie te kłamliwe akty, które chciałyby uczynić go jednym z odpowiedzialnych za zło, jakie toczyło i toczy Kościół ostatnich czasów – powiedział arcybiskup.
Reklama
Przypomniał, że to św. Jan Paweł II wprowadził procedury, które miały chronić dzieci – To trzeba z całą mocą powiedzieć tutaj, dzisiaj, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w sanktuarium poświęconym jego czci, w obecności księdza kardynała, przez tyle lat jego najbliższego współpracownika. Jesteśmy wszyscy zobowiązani do obrony jego dobrego imienia i nieulegania złu, kłamstwu i przewrotności – stwierdził metropolita.
Na zakończenie przytoczył słowa „Ody na osiemdziesiąte urodziny Jana Pawła II” Czesława Miłosza. – Kiedy odezwą się moce chaosu, / A posiadacze prawdy zamkną się w kościołach, / I jedynie wątpiący pozostaną wierni, / Twój portret w naszych domach co dzień nam przypomni, / Co może jeden człowiek, i jak działa świętość – pisał poeta.
Reklama
Po Mszy św. wręczono Nagrodę Veritatis Splendor, która jest przyznawana za szczególne zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym, uwzględniające całokształt dokonań lub jednostkowe osiągnięcia w duchu nauczania i działania św. Jana Pawła II.
W tym roku otrzymała ją Szpital Uniwersytecki w Krakowie m.in. za bohaterstwo w czasach pandemii. Wysokość wyróżnienia wynosi 450 tys. zł. Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, zwana małopolskim Noblem, została wręczona po raz trzeci.