Nie udało się w walce o tytuł na rok 2022, być może uda się zostać "Zieloną Stolicą Europy 2023". Kraków nie składa broni.
Reklama
Kraków ponownie ubiega się o tytuł „Zielonej Stolicy Europy”. Europejskie miasta, które złożą aplikację w konkursie, zostaną ocenione w dwunastu kategoriach. Kraków w swoim wniosku wskaże plany na najbliższe lata, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców.
W konkursie o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2022” Kraków zajął piąte miejsce. Finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii. Kraków wyprzedził m.in. Lyon, Parma, Perugia, Sofia, Zagrzeb, Maribor, Murcia, Budapest, Pecs, Belgrad, a z Polski Katowice, Gdańsk i Poznań.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany od 2010 r. Nagroda trafia do miasta, które "zobowiązuje się do ciągłych i ambitnych celów w zakresie dalszej poprawy środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz konsekwentnie osiąga wysokie standardy środowiskowe".
Chodzi nie tylko o jakość i ilość terenów zielonych, ale również o działania związane m.in. z poprawą jakości powietrza, gospodarowaniem wodą, odpadami, adaptacją do zamian klimatu oraz odpowiedzialną konsumpcją.
Reklama