Już tydzień temu Kraków był o krok od wpisania na listę „żółtych” miast na covidowej mapie Polski, od dziś oficjalnie jest powiatem o zwiększonym zagrożeniu epidemicznym. Oznacza to większe obostrzenia w restauracjach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, a także na weselach i imprezach rodzinnych.
Reklama
O wpisaniu miasta na listę zwiększonego zagrożenia koronawirusem decyduje wskaźnik zakażeń SARS-CoV-2 na 10 tysięcy mieszkańców. Kraków przekroczył granicę 6 nowych zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców. 6 do 12 nowych zakażonych na 10 tysięcy to strefa żółta, powyżej 12 – strefa czerwona.
Jakie obostrzenia?
W powiatach objętych żółtą strefą w klubach i restauracjach na 4 metrach kwadratowych może się znajdować 1 osoba (w powiatach bez zwiększonego zagrożenia to 2,5 osoby). Podczas imprez sportowych i kulturalnych widownia może być wypełniona w 25 procentach. W uroczystościach rodzinnych, w tym weselach, uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 100 osób.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło też dzisiaj, że Małopolska przygotowuje nowe miejsca dla chorych na COVID-19. 200 nowych miejsc ma zostać udostępnionych w Szpitalu Uniwersyteckim, który od początku pandemii opiekuje się chorymi z Małopolski, oprócz tego wytypowane mają zostać inne szpitale, w których przyjmowani będą pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dodatkowe oddziały zostaną uruchomione.
W Małopolsce oprócz Krakowa w żółtej strefie znalazły się też powiaty tatrzański, nowosądecki i limanowski.
Na czerwono na covidowej mapie regionu zaznaczone są Nowy Sącz i powiat nowotarski.
Reklama
Obostrzenia w powiatach ze strefy czerwonej:
Obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej.
Wesela i inne imprezy rodzinne do 50 osób.
W restauracjach maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
Kościoły i miejsca kultu religijnego - maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe, do 150 osób na zewnątrz.
W kinach i instytucjach kultury zajęte może być 25 proc. miejsc.
Zamknięte parki rozrywki i wesołe miasteczka.
Odwołane targi i konferencje.
Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.
Nowe zasady kwarantanny
Na dzisiejszej konferencji Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało też zmiany w postępowaniu w przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem lub udokumentowanego kontaktu z osobą zakażoną.
Kwarantanna dla osób z kontaktu ma być skrócona do 10 dni, osoby bez objawów klinicznych nie będą testowane na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Osoby, u których wirus został wykryty, zostaną poddane izolacji, która ma potrwać 10-13 dni od wystąpienia objawów. O ile nie będzie objawów COVID-19 izolacja nie będzie kończona testem na koronawirusa.