Wymyślał dramatyczne historie i organizował fikcyjne zbiórki charytatywne. Wpadł dzięki czujności krakowskiej radnej, aktywistki i... byłej policjantki Alicji Szczepańskiej.
Reklama
Alicja Szczepańska zorganizowała grupę "Widzialna Ręka Kraków", która zajmuje się koordynowaniem wszelkiej pomocy w czasie epidemii. Jeden z udostępnionych na profilu Grupy postów z serwisu pomagam.pl ,wzbudził jej podejrzenie. Powiadomiła policję i administratorów portalu. Policyjny nos jej nie zawiódł.
Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością krakowskiej komendy zatrzymali 24-letniego oszusta, który organizował fałszywe akcje charytatywne.
Mężczyzna - jak się okazało mieszkaniec województwa lubelskiego - wymyślał wzruszające historie, które przedstawiały jego rzekome dramaty rodzinne. Prosił o pilną pomoc. Internauci poruszeni nieszczęściem, jakie go dotknęło (samotny i schorowany ojciec opiekujący się dwójką dzieci, który został pozbawiony środków do życia z uwagi na panującą pandemię) wpłacali gotówkę, aby wspomóc „chorego” mężczyznę i jego rodzinę.
Mężczyzna został zatrzymany w domu i nie krył zaskoczenia widokiem policjantów. Z ustaleń pracujących nad sprawą funkcjonariuszy wynikało, że nie jest to pierwsza oszukańcza zbiórka pieniędzy, którą zorganizował. Jak się okazało, tuż przed samym zatrzymaniem mężczyzna utworzył kolejną fałszywą akcję charytatywną.
Tym razem usiłował zbierać fundusze na leczenie kota ze... zdiagnozowanym „zmutowanym” rodzajem koronawirusa.
Oszust „działał” przez 2 miesiące, a w wyniku swojej przestępczej działalności wyłudził od ponad 300 osób datki na łączną kwotę co najmniej 15 tys. zł.
Reklama
Policja ostrzega
Należy pamiętać, że ostateczny sposób przeznaczenia i wydania zebranych pieniędzy należy tylko i wyłącznie do organizatora inicjującego zbiórkę. W serwisach oferujących możliwość zbiórki pieniędzy często widnieje ostrzeżenie, że nie ma pewności, że każdy organizator zamieszcza na stronie swojej zbiórki precyzyjne, wyczerpujące i prawdziwe informacje.
Warto za każdym razem sprawdzać i weryfikować prawdziwość zamieszczanych danych.