Miasto zapowiada, że na czas upałów koszenie terenów zielonych w Krakowie zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.
Reklama
Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia, że dopóki w Krakowie będą trwały upały, trawy będą koszone jedynie tam, gdzie jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa, utrzymania odpowiedniej widoczności przy drogach, ścieżkach i skrzyżowaniach i do właściwego funkcjonowania infrastruktury miejskiej: “Ograniczenie koszenia w okresie upałów jest działaniem, mającym na celu ochronę zieleni przed skutkami długotrwałego nasłonecznienia i niedoboru wody. Wyższa roślinność pomaga zatrzymywać wilgoć w glebie, ogranicza jej przesuszanie oraz sprzyja zachowaniu lepszych warunków dla roślin, owadów zapylających i innych organizmów związanych z miejską przyrodą”.
Urzędnicy zaznaczają, że w czasie obowiązywania ograniczeń, większy nacisk zostanie położony na podlewanie młodych drzew, krzewów, bylin oraz pozostałych nasadzeń wymagających regularnego nawadniania: “Dzięki temu możliwe będzie skuteczniejsze ograniczenie negatywnych skutków upałów i utrzymanie zieleni miejskiej w dobrej kondycji”.
Synoptycy ostrzegają, że w najcieplejszych momentach temperatura w Krakowie może osiągnąć nawet 33 stopnie Celsjusza. Wydane przez nich ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia obowiązuje do soboty, 27 czerwca, do godziny 10.00, ale kolejne dni też mogą być bardzo ciepłe.














