W MIEŚCIE

Ostrzeżenie II stopnia dla Krakowa, jest reakcja władz miasta

opublikowano: 25 CZERWCA 2026, 18:50autor: TR WZ
Ostrzeżenie II stopnia dla Krakowa, jest reakcja władz miasta

Do Krakowa dotarła fala upałów, a temperatura w najcieplejszych momentach może osiągnąć nawet 33 st. C. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia obowiązuje do soboty, 27 czerwca, do godz. 10.00.

Reklama

Według prognoz temperatura maksymalna w czwartek wyniesie miejscami od 29 st. C do 31 st. C, natomiast w piątek wzrośnie do 30–33 st. C. Ciepło będzie również w nocy – temperatura minimalna utrzyma się na poziomie od 16 st. C do 19 st. C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska również określono na 90 proc.

Ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem - zapowiada magistrat. Temperatura maksymalna przekraczająca 30 st. C utrzyma się co najmniej do poniedziałku.

W wybranych punktach miasta działają kurtyny wodne. Dostępne są także pitniki z kranowianką, z których zwłaszcza teraz warto korzystać. Zawsze wtedy, gdy temperatura powietrza przekroczy barierę 27 st. C i dzień będzie pogodny, bezdeszczowy, Krakowianie dostaną szansę schłodzenia się. Wodne mgiełki działać będą od godz. 10.00 do godz. 19.00 w następujących lokalizacjach:

Rynek Główny
Mały Rynek
Rynek Podgórski
Aleja Róż.

W związku z utrzymującymi się upałami krakowska straż pożarna, we współpracy z Wodociągami i strażą miejską, uruchomiła dodatkowe kurtyny wodne, które będą działać od czwartku, 25 czerwca w godz. 12.00–19.00.

Ich lokalizacja to:

Plac Wielkiej Armii Napoleona
Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego
ul. Grodzka (przy Krzyżu Katyńskim)
Plac Wolnica.

Podczas upałów kluczowe staje się regularne nawadnianie organizmu, w czym doskonale pomaga kranowianka. Jest ona nie tylko bezpieczna i łatwo dostępna, ale też bogata w cenne minerały, wśród których kluczową rolę odgrywa potas, czyli pierwiastek życia tworzący elektrolity i odpowiadający za prawidłowy bilans płynów w naszym ciele.

Przemierzając krakowskie ulice, mieszkańcy i przyjezdni mogą bez problemu uzupełniać swoje bidony i butelki wielorazowe w miejskich pitnikach, których aktualne położenie najwygodniej sprawdzić bezpośrednio na mapach Google (wystarczy wpisać hasło: „pitnik miejski” albo „wodopój”).

Dodatkowo zimną kranówkę można otrzymać w licznych kawiarniach i restauracjach biorących udział w akcji „W Krakowie pijemy kranowiankę”, która zachęcającej do picia krakowskiej – dobrej wody prosto z kranu.