Dobiega końca 22. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Cykl opowiada o najważniejszych zabytkach Krakowa, ożywiając historie z nimi związane za pomocą tańca, pantomimy i barwnych kostiumów.
Program "kiedy tańczą dzowny" powstał z okazji obchodzonego w tym roku 500-lecia Dzwonu Zygmunt. Choreografka Romana Agnel w widowisku Kiedy tańczą dzwony nawiązała do początków tego słynnego dzwonu, prezentując fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Barwnym tłem tej opowieści są tańce typowe dla renesansu, takie jak passamezzo, galiarda, gawot czy wolta.
Dzięki tancerzom Baletu Cracovia Danza zaglądamy na dwór Zygmunta I Starego, fundatora dzwonu, poznajemy też ludwisarza Hansa Behama z Norymbergi, którego praca na tyle przypadła do gustu królowi, że zlecił mu wykonanie dzwonu w krakowskiej ludwisarni. W widowisku pojawia się także królowa Bona, a jej dwórki wykonują baletto tańczących dzwonów. Tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach prezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce, a całość wieńczy wspólny finał – słynny kanon Panie Janie.