Reklama
Nowy wygląd 24-metrowego ołtarza głównego to jeden z efektów trwającego od początku zeszłego roku remontu we wnętrzu bazyliki dominikanów. Ostatni raz poważniejszy remont prowadzono tu w latach 80., było to malowanie wnętrza. Ale takiej jak obecna dużej renowacji nie prowadzono od momentu rekonstrukcji świątyni po pożarze sprzed prawie 170 lat.
- W trakcie prac konserwatorskich m.in. została odsłonięta pierwotna malatura ołtarza głównego i organów nad wejściem. To rewolucyjna zmiana - podkreśla nadzorujący remont dominikanin o. Piotr Oleś, historyk sztuki. - Dotychczas znaliśmy je w kolorze brązowym, nawiązującym do ciemnego drewna stalli. Jednak - jak ustalono - pierwotnie zarówno ołtarz, jak i prospekt organowy były malowane na biało.
Ołtarz powstał w 2. połowie XIX w., według projektu przeora o. Mariano Pavoniego, ściągniętego z Włoch do odbudowy klasztoru i kościoła po pożarze z 1850 roku. Dzięki nadanemu pierwotnie kolorowi ołtarz miał imitować wykonany ze słynnego marmuru karraryjskiego. Właśnie z takiego np. Michał Anioł wyrzeźbił m.in. Pietę watykańską.
Remont kościoła ma się skończyć w 2020