W listopadzie 1900 roku odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. W rocznicę tego wydarzenia Muzeum Krakowa organizuje tradycyjnie weselny korowód i Osadzanie Chochoła, będzie również oprowadzanie performatywne.
Reklama
Korowód weseleny (godz. 10:30 -12:00)
Barwny orszak, poprowadzą drużbowie z Teatru Złoty Róg, rozbrzmi muzyka i śpiewy. Korowód weselny wyruszy ze skrzyżowania ulicy Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza (niedaleko Kościoła Św. Antoniego) i przejdzie przez Bronowice w kierunku Rydlówki.
W trakcie korowodu nie zabraknie ludowych przyśpiewek i scenek prezentujących dawne weselne obyczaje. Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów.
Udział bezpłatny, brak konieczności rezerwacji.
Osadzanie Chochoła (godz. 12:30 do 14:30)
Osadzanie Chochoła to niezwykłe bronowickie święto. Ta tradycja ma już przeszło pół wieku i trudno już sobie wyobrazić jesień w Bronowicach bez uroczystego okrywania krzewu róży snopkiem słomy. Chochoł przyjdzie na wesele i w tym roku.
Przygrywać mu będzie ludowa muzyka, a dzieci z pobliskich szkół zaprezentują specjalnie na tę uroczystość przygotowany program artystyczny. Uczcimy kolejną rocznicę słynnego wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny bez którego nie powstałoby jeden z najważniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.
Udział bezpłatny. brak konieczności rezerwacji.
Wesele w Rydlówce – oprowadzanie performatywne
Tego wyjątkowego wieczoru wnętrze Rydlówki na powrót wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. To jedyna tak okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką.
Na oprowadzanie zapraszamy w godzinach: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
Limit osób: 20 osób – jedno oprowadzanie.