Kino Pod Baranami zaprasza na dodatkowy pokaz kultowego filmu Victora Fleminga w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów - w niedzielę, 11 września. Film zostanie zaprezentowany z taśmy 35mm, a projekcję poprzedzi krótki wykład, który z ekranu wygłosi filmoznawczyni i edukatorka filmowa, Joanna Łuniewicz.
Reklama
Adaptacja powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem (swego czasu najlepiej sprzedającej się książki na świecie, zaraz po Biblii) do dziś uważana jest za najsłynniejszy melodramat w historii kina. Pełen widowiskowych sekwencji, wystawnej scenografii i okazałych kostiumów film to mitotwórcza opowieść o dawnym amerykańskim Południu – idyllicznej krainie szczęścia, dostatku i nienagannych manier.
"Przeminęło z wiatrem" od początku budziło niemałe kontrowersje. Filmowi zarzucano m.in. rasizm, zakłamywanie amerykańskiej historii oraz powielanie negatywnych stereotypów na temat Afroamerykanów. Po latach symboliczne odkupienie zaoferował widzom Quentin Tarantino, który w Django wysadził w powietrze rezydencję Candyland, przypominającą filmową posiadłość Dwanaście Dębów.
Choć oficjalnie reżyserem "Przeminęło z wiatrem" jest Victor Fleming, nad filmem pracowali także George Cukor (My Fair Lady) i Sam Wood (Żegnaj Chips). Również scenariusz nie był dziełem jednej osoby, lecz aż kilkunastu specjalistów (w tym pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda). Za faktycznego twórcę filmu uważa się producenta Davida O. Selznicka, którego walkę o zachowanie spójności dzieła w komediowy sposób przedstawia sztuka Księżyc i magnolie Rona Hutchinsona, wystawiana również na deskach polskich teatrów.
Reklama
"Przeminęło z wiatrem" przeszło do legendy za sprawą widowiskowej sekwencji pożaru Atlanty, słynnych cytatów z Frankly, my dear, I don’t give a damn (pol. Szczerze, moja droga, mam to gdzieś) na czele oraz znakomitych kreacji aktorskich. W kluczową dla opowieści rolę Scarlett O'Hary wcieliła się Vivien Leigh, a na ekranie towarzyszyli jej: Leslie Howard, Olivia de Havilland, Clark Gable oraz Hattie McDaniel – pierwsza czarnoskóra aktorka wyróżniona Oscarem.
Wykład (w formie nagrania wideo) przed projekcją filmu wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, wieloletnia prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym. Stale współpracuje z czasopismem EKRANy.