MATERIAŁ REKLAMOWY. Ochrona środowiska naturalnego była w mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego jednym z głównych celów pracy posłanki Róży Thun. Jej najważniejsze efekty takie jak m.in. ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery, redukcja elektrośmieci czy ścisła ochrona lasów pierwotnych będą odczuwalne także w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat.
Pracując jako zastępczyni członka Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Róża Thun zaangażowała się w sposób szczególny w realizację tzw. ekoprojektu tj. pakietu rozwiązań legislacyjnych, który pomoże nie tylko powstrzymać degradację środowiska, ale umożliwi również przywrócenie stanu sprzed lat.
Plastikowa redukcja
Rozwiązania opracowane przez krakowską posłankę do Parlamentu Europejskiego skutkować będą znaczną redukcją odpadów rozkładających się nawet setki lat i stanowiących jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska.
Na mocy nowych przepisów nie będzie możliwe stosowanie cienkich, jednorazowych opakowań foliowych, które masowo wykorzystuje się w handlu. Zakazane będzie także pakowanie owoców w folię. Do 2030 roku ilość opakowań jednorazowych powinna być zredukowana o 50 procent, a zastąpią je opakowania odnawialne i nadające się do recyklingu.
Wzrost ilości odpadów zahamują ponadto ograniczenia nakładane na producentów dotyczące niszczenia produktów, które nie zostaną sprzedane. Firmy odzieżowe będą miały obowiązek ponoszenia części kosztów zbiórki i recyklingu używanej odzieży.
Stop zmianom klimatu!
Oparte na naukowej wiedzy coraz bardziej alarmistyczne wieści o zmianach klimatu i ich katastrofalnych dla życia na Ziemi konsekwencjach spowodowały przyjęcie przez Parlament Europejski ambitnych celów, co do redukcji emisji CO₂. Posłanka Róża Thun poparła m.in. plan zwiększenie redukcji o 55% w porównaniu Porozumieniem Paryskim oraz realizację postulatu neutralności klimatycznej przez wszystkie kraje członkowskieUnii Europejskiej do 2050 roku.
Odszkodowaniami w smog
Konkretne efekty przyniosły prace zmierzające do skutecznej ochrony mieszkańców przed smogiem, który – jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda i University College London - odpowiada co roku za blisko 100 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce. Na mocy przepisów popartych także przez Różę Thun od 2030 roku obowiązywać będą bardziej rygorystyczne normy dotyczące smogu, a obywatele będą mieli prawo do odszkodowania w wypadku ich przekroczenia.
Lasy są nasze!
Dobre skutki przyniosły konsekwentne starania o zachowanie pierwotnych lasów i starych drzewostanów, a także zabiegi na rzecz bioróżnorodności. W „Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030” przyjęto m.in. zapisy o ścisłej ochronie wszystkich lasów pierwotnych, a powierzchnia obszarów lądowych i morskich objętych ochroną ma wzrosnąć z zaledwie kilku procent obecnie do 30 procent w ciągu kilku lat.
Głównym celem strategii jest ochrona przyrody i odwrócenie procesu degradacji ekosystemów i to zarówno w przypadku dużych lasów i mórz, jak i niewielkich parków, ogrodów oraz rzek i małych akwenów wodnych.
Interwencje ratunkowe
Obok inicjatyw legislacyjnych nie brakowało także skutecznych interwencji zapobiegających dewastacji środowiska. Interwencje na forum Parlamentu Europejskiego oraz wsparcie lokalnych protestów społecznych przez Różę Thun powstrzymały wycinki drzew w Puszczy Białowiejskiej, zapobiegły ograniczeniu obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego i uchroniły podkrakowską Dolinę Prądnika od realizacji dewastujących środowisko inwestycji, polegających na budowie suchych zbiorników retencyjnych..
Artykuł płatny sfinansowany przez Renew Europe